top of page

YAS Terapisi

Yas; çeşitli kayıplar sonrasında tecrübe edilebilir. Bazen de ertelenmiş, bastırılmış yas farklı deneyimler sonrasında beklenmedik bir zamanda ivme kazanarak baş gösterebilir. İlla ki yaşanan tecrübenin hemen akabinde fark edilmeyebilir. 

 

Eş ya da partner kaybı, evlat kaybı, kürtaj ya da düşük yapmak, ebeveyn kaybı, kardeş kaybı, yakın bir insan ya da evcil hayvan kaybı da bunlara dahildir. Ölüm/ler kadar, travma, kayıp, boşanma, aldatılma hatta aldatma, terk edilme, terketme, zorunlu göç, doğal afetler, gönüllü de olsa ülke ya da şehir değiştirme, göçmenlik, taşınma, hayat rutininin değişmesi, organ kaybı, ağır hastalıklar(a refakat), statü ve/ya iş kaybı ya da değişikliği, hatta günümüzde Kripto para, Bitcoin iflası gibi sebeplerle de yaşanabilir fakat bunlarla sınırlı olmak zorunda da değildir.

 

Yas Terapis(t)i bu süreçlerle baş etmede danışanlara süreci daha sağlıklı atlatabilmeleri için özel teknik ve yaklaşımlarla eşlik eder. Yas terapisinde yasınızı sağlıklı yaşamanız merkezdedir. Baskılanan yas süreci patolojik bir süreci tetikleyebilir.

"...Psikanalizde diğer klinik ekollerden farklı olarak bir hastalık iyileştirilmez, bir insan bütün karmaşıklığı ve bütünselliği içinde anlaşılmaya çalışılır." Nancy McWilliams, Psikanalitik Tanı

Yas terapisi, kişinin kayıplarla baş etme sürecini sağlıklı bir şekilde yönetmesine odaklanırken, psikanalitik yaklaşım da bu süreçte derinlemesine anlayış ve bütüncül bir bakış sunar. Psikanaliz, bireyin yaşadığı her deneyimi, duyguyu ve düşünceyi dikkate alarak, onların yaşamında nasıl bir yer tuttuğunu ve nasıl etkilediğini anlamaya çalışır.

 

Dolayısıyla, yas terapisinde psikanalitik perspektif, danışanın bütünsel iyileşme sürecine katkıda bulunurken, onun benzersiz yaşam deneyimini anlama ve kabul etme yolculuğunu destekler. Dilerseniz ilk seans randevusu için iletişime geçebilirsiniz.

bottom of page