top of page
-

Kısa Kısa

Psikoterapi Ekolleri Hakkında:

"Dünyada terapi ekolleri arasında bir mücadele devam ediyor ancak Norcross çalışmasına göre uygulanan terapi tekniğinin etkisi sadece yüzde 8. En az bir ekolü iyi bilme ve uygulama koşulu ile en önemli iyileştirici faktörlerden biri danışanla kurduğunuz TERAPÖTİK İLİŞKİDİR."

-

Online Terapinin Teknikleri, İşlevi ve İşleyişi? 

Benim de önüme pek çok ruh sağlığı hizmeti sunan hesap reklamı düşüyor. Bazılarına gözlem amaçlı baktığımda hayretler içinde kalıyorum. Paylaştığı yüzlerce görselin yarısından fazlasına, çeşit çeşit kılık ve pozda kendi fotoğrafını koyanlar, sürekli neyi yapıp yapmamanız gerektiğini dikte edenler ve daha niceleri. Durmadan teknik ve ödev tornavidasını sallayıp sizi onunla "tamir" edeceğini vaad edenler. Bu duruma düşme endişesi ile bazen aklıma gelen kimi işlevsel gönderileri bile frenliyorum.

-

Zorlantıyla Affetmek Özsayıgıyı Zedeleyebilir.

Bazı insanlar, kimi "ruh sağlığı uzmanları" ya da katıldıkları kimi kişisel gelişim etkinliklerini organize edenler tarafından travma yaşamalarına vesile olan kişileri affetmeye zorlandıklarını ve bunu yeterince ifade etmediklerinde kendilerine kızıldığını, eleştirildiklerini belirtiyorlar. Affetmek her zaman şifalı değildir.

-

Travma Sonrası Stres ve Travma, Yas Terapisi

“Bir şeyin meydana geldiği an, anlam edindiği an değildir, bu da şunu gösterir, psikanalitik düşüncede anlam, dolaysız deneyimden çok o deneyimin geriye dönük yorumuyla bağlantılıdır.” Andre Green

-

Travma Psikolojisi- Terapisi

"Travma alanında çalışan kimi ruh sağlığı uzmanları travma yaşayan bireyleri tümüyle travmalarından ibaretmiş gibi görürler. Oysa travma insanın bir parçasıdır, hepsi değil! Yaralanmış ve bu yaraya rağmen hayatta kalmış insanın gücünü keşfedin, zira o güç ki yaranın merhemidir."

Ayten Zara

-

Psikanalitik Tedavinin Amacı:

"Psikanalitik tedavinin amacı analizana/danışana arzusu hakkındaki hakikati dile getirebilmesi için yol göstermektir."

Dylan Evans

-

Travma Psikolojisi- Terapisi

Buna ilave olarak, yerliler ormanda yağmur iki defa yağar derler. Biri yağmurun buluttan ayrıldığı, diğeri ise rüzgarın yapraklar üzerindeki yağmur taneciklerini silkelediği zaman gerçekleşir. Olaylara dair edindiğimiz fikir ve kazandığımız kavrayışlar da süreç içinde kendini yeniler ve dönüştürebilir. Duruma göre, bazen de psikoterapinin de desteği ile, değişen anlam yaşanan tecrübenin varlığımızdaki etkisini de başkalaştırabilir.

-

Travma Psikolojisi- Terapisi

Hayatımda asla kariyerist bir insan olmadım. Hırslı, başarı odaklı koşuşturma kumkumasından uzak durmaya çalıştım. Bir kariyer hedefim varsa bu en çok da merhametli, şefkatli bir insan olarak anılmak, özünde de öyle olmak. Pek çok zaafım, kusur ve eksikliğim var elbette ama hakkaniyetli gözle bakan kimsede merhametsiz, itinasız, cimri ve kibirili biri olarak iz bırakmak istemem. Bu yolda zaman zaman güzel geri bildirimler almak bana güç ve mutluluk veriyor.

-

Terapi, Aile Danışmanlığı, Çift Terapisi, Dinamik Psikoterapi

Terapiye ya da ruh sağlığının farklı alanlarında danışmanlığa, tedaviye gelen insanlar uzmana kendilerini açmaya çalışırken elbette bazı direnç noktaları olabilir. Genel olarak sorunları tetikleyen meseleler bize hazır paket gelse zaten terapiye ihtiyaç olmazdı. Bazen kişinin kendi iç görüsünü gözlemlemek için dolaysız da sorulabilir fakat alınan cevap bu şekilde eleştirilemez ya da hafife alınamaz.

-

Psikolojik Destek

Psikolojik danışmanlık ve terapinin işlevi uzmanlık imtiyazıyla, iradeniz üzerinde iktidar uygulayıp tavsiye vermek, neyi yapıp yapmamanız gerektiğini dikte etmek değildir. Soyut teknik alet çantasıyla şipşak müdahalelerle iyileşme vaadiyle semptomları baskılamak hiç değildir. Varoluş sancılarınızdan daha nitelikli halde doğuşunuza eşlik eden bir ebelik olabilir belki ama aslında en büyük emeği, terapötik sürece dahil olarak, kendini açarak ve çabalayarak yine danışanın kendisi vermektedir.

-

Affetmek her zaman terapötik değildir.

Affedilmeyecek de çok şey vardır. İnsanın affetmeye zorlanması gereksiz, haksız suçluluk duygusunu ve kişinin özsaygısına, özgüvenine zararı doğurabilir. Aslolan öfke ve benzeri duyguların basıncının paylaşım aracılığıyla hafifletilmesidir. Öfkenin ifadesi özellikle sağlıklı koşullarda oldukça şifalıdır. Terapi de bu ideal ortamlardan biridir. Varlığınız direnç gösterirken kendinizi affetmeye zorlamak sağlıklı bir tutum değildir.

-

Psikoterapi Ekolleri Hakkında:

"Dünyada terapi ekolleri arasında bir mücadele devam ediyor ancak Norcross çalışmasına göre uygulanan terapi tekniğinin etkisi sadece yüzde 8. En az bir ekolü iyi bilme ve uygulama koşulu ile en önemli iyileştirici faktörlerden biri danışanla kurduğunuz TERAPÖTİK İLİŞKİDİR."

-

Terapötik İlişkide İtina

Danışanlarımızda kimi olgun savunma mekanizmaları olduğu gibi, elbette terapinin konusu olan kimi problemli savunma mekanizmaları da olacak ve danışan sorulara muhtelif şekillerde örnekte de olduğu gibi direnç gösterecektir. Bize düşen, itina, sabır, samimiyet ve tesis edebilmediğimiz güvenle bunların ötesine geçebileceğimiz bir ilişki kurabilmektir. Bu da kanaatimce alınan cevapların özelde ya da umuma açık, bu örnekteki gibi sunulmasıyla mümkün olamaz.

-

Cinsel Terapi ve Erotik Rüyalar, Çift ve Evlilik Terapisi

Prof. Dr. Doğan Şahin hocam paylaşmış, ben de sizinle bölüşeyim:

Bir araştırma, erotik rüyalarda mevcut parterini görenlerin, rüyalarında başkalarını görenlere göre ilişkilerinden ve cinsel yaşamlarından daha memnun olduklarını ve daha sık seviştiklerini göstermiş.

-

Terapiste Güven ve Yargılanmama

Geçenlerde bir danışanıma hem beni tavsiye edip hem de kendisine sponsor olan kıymetli bir takipçim görüşmemiz sırasında, ''paylaşımlarınızdan merhametli biri olduğunuza kanaat getirdim'' dedi. Bu yoruma o kadar sevinip mutlu oldum ki, eşimle de paylaştım. O da çocuksu sevincime bakıp hem sevindi hem de güldü.

-

Bencillik, Çocuklar ve Yetişkin Olma Süreci ve Freud

"Çocuklar önce kendilerini severler ve ancak sonraları başkalarını sevmeyi ve kendi Egolarından bir şeyleri başkaları için kurban etmeyi öğrenirler. Bir çocuğun en baştan beri seviyor göründüğü insanlar bile başlangıçta çocuk onlara gereksindiği ve onlarsız olmadığı için -yani yine bencil itkilerle- sevilirler. Ancak çok sonraları sevme itkisi kendini bencillikten bağımsız kılar."

Freud, Ruh Çözümlemesine Giriş Konferansları (1916-17)

-
bottom of page