top of page
Handshakes

Seans Bursu Nedir?

Seans bursu, bir psikoterapist ve aile danışmanı olarak mesleğe dair hayalimin bir parçasıydı ve kişisel bir uygulamadır. Seans bursu; belli oranlarda dezavantajlı gruplara bireysel olarak sunduğum bir destek şeklidir. Şimdiye dek farklı şehir ve cinsiyetlerden bu hizmetten faydalananlar için kıymetli bir adım olduğunu düşünüyorum. Belli seans sayısına ulaşıldıktan sonra danışanla birlikte yapılan durum değerlendirmesi ve mutabakatla, burstan başkalarının da yararlanması için seanslar sonladırılır.

Firehose

Mesleki Travması Olan İtfaiyeciler

Seans bursundan mesleki travması olan itfaiye çalışanları tam burs olarak yararlanabilir.

Yetiştirme Yurtları, Islah Evi ve Yatılı Okul Mağdurları

Terapi bursu ayrıca yetiştirme yurtları ve/ya çocuk cezaevi, ıslah evi tecrübesi olan, yatılı okul sürecinde tacize uğrayan ve maddi imkanı sınırlı genç yetişkinler için geçerlidir. Evlat edinme ve koruyucu aile gibi süreçlerde de belli oranlarda, koşullara göre indirim uygulanabilir.

Image by Salman Hossain Saif

Cinsel Yönelime Dair Dezavantajlar

Cinsel yönelimi sebebiyle ''tek bir alan'' dışında çalışma fırsatı bulamayan bireyler tam seans bursundan istifade edebilirler. Farklı alanlarda çalışma fırsatı bulup maddi yetersizliği olan dezavantajlı gruplar da belli oranlarda seans bursundan istifade edebilirler.

Holding Hands
Sign Language Course

İşitme Engellilere Tercümanlık Yapan Aile Bireyleri

Tüm bunlara ilave olarak, işitme engelli ebeveynlerine çocukluklarından itibaren sosyal yaşamda tercümanlık görevini üstlenmek durumunda kalmış ve ekonomik imkanları sınırlı gençler de psikolojik destek için seans bursundan yaralalanmak için irtibata geçebilirler.

İşitme Engelliler ve Terapi

Trakeostomi gibi işlemler dahil, konuşma ve/ya işitme engelleri olan, çeşitli sağlık sorunları sebebiyle sesli iletişim kuramayan danışanların yanlarında bir tercümanla mahremlerini paylaştıkları terapiye gelmek istemeyip bu ihtiyacı ertelememeleri için; karşılıklı yazışarak, bazı durumlarda danışan yazarken benimse kendilerine sesli mesajla eşlik ettiğim seans tecrübem de mevcut ve oldukça işlevsel olduğunu söyleyebilirim. Bu gruba giren danışanlarıma da bir seans ücretine bir buçuk seans şeklinde hizmet vermekteyim.

Video Consultation
miners working

İş Cinayetleri ve Pandemi

Bunu belirtmekten utanç duruyorum fakat, aile bireylerinden birini iş cinayetinde kaybeden ya da pandemi sürecinde ekonomik koşullar sebebiyle aile bireylerinden biri intihar etmiş kişiler de tam bursla terapi ve aile danışmanlığı hizmetinden yararlanabilirler. Ekonomik kriz sebebiyle intihara meyilli bireyler de terapi bursu için irtibata geçebilirler.

bottom of page